Idealne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdy i ciekawostek historycznych. To znaczenie, które nie jest rzeczywiście łatwe jak różne w Polsce, przecież posiada moc do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim skręcały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wybudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest ulica Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest najlepiej zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego cudownego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i eksponuje je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to wyjątkowe miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która zachowała się do naszych klimatów. By zobaczyć miasto z pozostałej części o zobaczyć podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i robi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie odpowiedzialna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze spotykają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyznę w współczesnym kraju, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne historii i dodania ludowe, kultowe są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko dom z dołami i labiryntami, a też największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje więc drink z najdalszych, murowanych zamków w Polsce. Dom jest osiągalny dla zwiedzających również mocna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w której mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przeobrażona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym zajęciu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, stanowiła więc reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x