Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Lato ostatnie termin, w którym chętnie spędzamy godzina na świeżym powietrzu i określamy się na wycieczki do lasów, parków, albo te nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy występujemy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W momencie spotkania tego gada wiele osób odczuwa lęk myśląc, że obecnie widzi żmiję, tymczasem najczęściej korzysta przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość łatwo rozróżnić. Wystarczy tylko poznać i zapamiętać ich indywidualne cechy, które są zazwyczaj widoczne obecnie na pierwszy etap oka.

Jak rozpoznać zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa rodzaje węży, należy posiadać informację traktującą ich głównych cech, takich jak np. budowa i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że większość węży przechodzi na wygląd mężczyzny oraz przeważnie nie daje momentu na zakończenie oględzin. Sprowadzają się jednak osobniki, które wylegują się w jasnych piaszczystych, bądź kamienistych środowiskach i dość nie zamierzają uciekać. To normalny widok spotykany np. w pobliżu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W momencie spotkania węża pierwszą rzeczą, o której powinniśmy myśleć jest kluczowy zygzak, panujący na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, możemy być poważni. Może jesteśmy bowiem do wykonywania z drugim rodzajem węża. Jeśli gad jest poważny możemy też zwrócić uwagę na jego osobę. U żmii stanowi ona bardzo oddzielona od reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, że w Polsce występuje gatunek węża, który dużo chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają oczywiście jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie istnieje jednak jadowity, stąd oraz nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona też z zaskrońcem. Takie pomyłki sprowadzają się jednak wiele rzadziej, niż w sukcesu gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź brązowy kolor, oraz na jego głowie znajdują się dwie charakterystyczne żółte plamki. Dzięki nim, bardzo chętnie rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, oraz na wygląd człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może dochodzić do 100 centymetrów długości i przeważnie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze ciała oraz minusa charakterystycznego zygzaka. Najbardziej widoczną cechą zaskrońca są także dwie żółte plamy, dostające się na jego głowie. Wąż tenże w sprawie zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co stanowi sugerować, że istnieje nieaktualny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej korzysta kolor kremowy oraz stanowi lżejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te znacznie cieńsze niż żmije. Grubość ich grona jest młodsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej widoczną cechą żmii jest panujący na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko cechuje się od reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź młode, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To pełne węże, które są z zasady znacznie większe od nowych rodzajów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, że w Polsce rzadko, ale jednak występuje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w pełnie czarne, stąd też zygzak na ich gronie chyba nie być odpowiedzialny.

Jak się zachować gdy spotkamy żmiję na swojej drodze?

Patrząc w bliskim pobliżu żmiję, nie warto panikować. Zwierze posiada to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy gwałtownych cechów oraz nie uciekajmy, tak aby gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby sprawić np. do ukąszenia. Żmija jest płochliwa i może ucieknie na bliski widok, lecz w sprawie, jak nie jest piękny ucieczki może nastąpić. Widząc zwierze należy to powoli odejść. Jeżeli natomiast nieszczęśliwie dotarło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w ziemi kostki, kończynę należy to unieruchomić, a potem starać się unieść w głowę. Gdy istnieje taka oferta można ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak przekonując się, że osoba ukąszona leży w zacisznym miejscu. Daleko istnieje też postawić na ukąszenie zimny okład, który nieco zmniejszy opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak już wezwać karetkę. To potrzebne ze powodu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x